More

  PAÜ’de ‘Küçük Bilim İnsanları Yetişiyor’ (KÜBİY) Projesi Gerçekleştirildi

  Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve TÜBİTAK’ın bilimin yaygınlaştırılmasını amaçlayan 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projelerinden Denizli İlinde desteğe layık görülen dört Proje çalışmasından biri olan: Küçük Bilim İnsanları Yetişiyor (KÜBİY) Projesi; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliği ile gerçekleştirildi.

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman İnan’ın yürütücülüğünde TÜBİTAK 4004 projeleri kapsamında destek alan, hedef kitlesini 7. sınıf öğrencileri oluşturan ‘Küçük Bilim İnsanları Yetişiyor’ (KÜBİY) Projesine dâhil olan öğrenciler, Denizli Milli Eğitim Müdürlüğünün dezavantajlı okul olarak tespit ettiği devlet okullarından seçildi.

  “Bilime Yöneliş ve Kariyer Farkındalığı Programı” alt başlığında, altı gün süren projeye Denizli Milli Eğitim Müdürlüğünün dezavantajlı okullar olarak belirlediği devlet okullarından seçilen öğrenciler katıldı. Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimler ile öğrencilerin erken yaşta bilime yönelmeleri ve bunu yaparken hangi bilim alanlarında kariyer geliştirebileceklerini fark etmeleri sağlandı.

  TÜBİTAK 4004 Küçük Bilim İnsanları Yetişiyor

  Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Süleyman İnan Proje ile elde edilmek istenen hedeflere dair yaptığı açıklamada şunları aktardı: “KÜBİY Projesi ile bilimi yalnızca; fen, tıp, mühendislik alanlarıyla sınırlamayıp sosyal beşeri bilimleri, sanatı da dâhil ederek bütüncül bakmaya yönelmeyi hedefledik. 2015 yılından beri her yıl gerçekleştirilen KÜBİY Projesinin ilk somut yararı: ailelerin çocuklarıyla ilgili kariyer yönelimlerinde özellikle çocuklarının, bilimin hangi dalına yönelebileceğine ilişkin bilgi sahibi olmaları ve daha 7.sınıfta eğilimlerini fark edebilmeleridir.

  Projenin başka bir faydası da öğrencinin daha ortaokulda iken hangi liseye (fen-sosyal-spor-meslek-güzel sanatlar lisesine) gidebileceği konusunda fikir vermesidir. Projeye dâhil olan öğrencilere henüz erken yaşta her bir uzmanlık dalının bir bilimi olabileceğini göstermek ve öğrencilerin bilimsel düşünce becerilerini destekleyerek bu yönde tespit edilen yeteneklerin, yönlendirilmesini sağlamak programın temel noktasını oluşturuyor.”

  Proje etkinliğinin son gününde ise yapılan geniş değerlendirme toplantısında, her öğrencinin bilime yönelim ve kariyer gelişimi ile ilgili bireysel profili çıkartıldığı bilgisini veren Prof. Dr. İnan, programın sonunda programa uygun psikolojik gözlem ve değerlendirmelerle hem çocuk hem de aileler için raporlar hazırlandığını belirtti.

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman İnan’ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen projede: Doç. Dr. Fatma Ekici, Ramazan Yılmaz, Meriç Dönmez uzman olarak görev üstlenirken, Doç. Dr. Feryal Beykal Orhun, Dr. Öğr. Üyesi Gülten Yıldırım, Öğr. Gör. Havva Ergür, Öğr. Gör. Eylem Çelik, Prof. Dr. Celal Şimşek, Öğr. Ahmet Öztabak eğitmen olarak ve Kudret Aykırı, Melek Öztürk, Merve Kocagül, Ceren Tekin Karagöz, Merve Eker, Serkan Aytekin ise rehber araştırma görevlisi olarak proje ekibinde yer aldı. Dr. Yasmin Karaca ise hekim olarak projeye dâhil oldu.

  Kaynak: https://www.pauhealth.com/2020/09/02/paude-kucuk-bilim-insanlari-yetisiyor-kubiy-projesi-gerceklestirildi/

  Haber Başlıkları

  Paü Hastanesinde Ozon Tedavisi Başladı

  Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim dalında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesinde, Ozon tedavileri uygulanmaya başlandı.

  Rektör Vekili Kutluhan’dan “Dünya Turizm Günü” Mesajı

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “27 Eylül Dünya Turizm Günü” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Vekili Kutluhan mesajında...

  PAÜ’lü Mimarlık Bölümü Öğrencisine Ödül

  Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 3.Sınıf öğrencilerinden Seren Aslan, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nin düzenlediği, ‘Yarından Sonra C-19 Sonrasında Mekân...

  PAÜ’lü Öğrenciler, Katıldıkları Öğrenci Projeleri Seçki Yarışmasında 517 Proje Arasından Ödül ile Döndü

  Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin eğitim alanındaki projelerinden birisi olan ‘Mimarhane” çalışması kapsamında düzenlediği proje yarışması sonuçlandı Pamukkale Üniversitesi (PAÜ)...

  PAÜ “Öğrenci Merkezli Dijital Destekli Üniversite Eğitimi”ne Geçiyor

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ)’de dijital destekli üniversite eğitimi ile öğrencilerin derslere “her an, her yerden ulaşabilmesi” ve “üst seviyedeki öğrenme kazanımlarına” ulaşması amaçlanıyor

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox